ArtOlive Butik Otel ve Camping

Yaklaşık 10 yıl önce Datça’nın güzel doğası, bizleri muhteşem çam ormanlarının arasına saklanmış bu güzel vadiye attı. Biz de elimizden geldiğince, sonradan yerleştiğimiz bu ormanda, canlılara ve ağaçlara zarar vermeden yaşamaya, tatil yapmaya, zeytin toplamaya, kamp ateşi yakmaya, yürüyüşe, tırmanışa, keçileri beslemeye, tavukları yemlemeye başladık. Geceleri yıldızlar burnumuzun ucuna kadar yaklaştı, şaşırdık.

Tanıdığımız insanlarla başlayan küçük etkinlik ve kamplar bir süre sonra yerini daha düzenli ve yerleşik bir hayata bıraktı. Güneşten kendimize yetecek kadar elektrik elde ettik, meyve ağaçlarını sulamayı becerdik. Yakında süt de sağmaya başlayacağız.

Kendine yetebilen bir çiftlik düşüncesini hayata geçirdiğimizde, bu doğal güzellikleri ve yaşam biçimini herkesle paylaşmaya karar verdik. Umuyoruz her şey şimdiye kadar olduğu gibi sakin ve mutlulukla devam eder.

Nasıl Gidilir?

Datça merkeze gelmeden Dörtyol Kavşağından sağa, Knidos yönüne doğru dönülür. Hızırşah Köyü girişi geçilir ve ikiye ayrılan yoldan sola girilerek Eski Knidos yolu üzerinden devam edilir. Yaklaşık 1 km sonra Kısık Deresi ayrımından sola dönülür. 500 metrelik dere yolunun bitiminde vadi manzarasıyla Art’O’live karşınıza çıkar.

Konumu

Datça şehir merkezi yaklaşık 7 km mesafededir. Art’O’Live’den bir süpermarkete ulaşmak ise arabayla 5 dakika sürüyor.

Şehir merkezine dönüş yolunun ters istikametinden devam edildiğinde Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü gibi Datça’nın meşhur koylarına, yaklaşık 25 dakika içerisinde ulaşmak mümkündür.

Bodrum – Datça Feribot seferi ile ulaşmak isteyenler için Art’O’Live, Karaköy Feribot İskelesine oldukça yakın bir noktada.

Nasıl Bir Yer?

Üç setten oluşan arazinin tamamına dağılmış toplam 33 adet zeytin ağacı vardır. Ağaçların büyük çoğunluğu en az 150 yıllık yaşlı ve heybetli zeytinlerdir.

Ana giriş kapısının bulunduğu üst set ahır ve kümesleri barındırır, bu bölümde bahar ve yaz dönemlerinde sebze yetiştirilir.

İkinci kısımda ise zemin katında 1 adet apart daire, teras katında 2 adet otel odası bulunan butik otel binamız var.Binanın ön kısmındaki bahçelik alanda limon, dut, erik, mandalina gibi çeşitli meyve ağaçları bulunur. Ayrıca toplanma, mangal gibi ateş başı aktiviteleri için duvara gömülü bir ocak yer alır.

En alt kısımda ise 2 küçük oda ve bir banyodan oluşan bungalov binamız yer alıyor. Otelimizin mutfak ünitesi de bu kısımda.

Neler Yapılır?

Art’O ‘Live tüm kamp aktivitelerine, yürüyüş ve tırmanışa elverişli bir mekan. Önünden devam eden Karya Yürüyüş Yolu yaklaşık 9 km sonra Domuzçukuru ve Kızıl Bük’e kadar inmektedir. Bisiklet ve motorlu araç için de elverişli hale gelen bu orman içi yolun, eşsiz bir manzarası vardır. Ters tırmanış kayaları, tepe üstünde bulunan Antik Kaya Mezarları da bu yol üzerinde görülebilir. Yürüyüş yolu rotası işaretlenmiştir.

Bölgeyi bisikletle gezmek isteyen misafirler için, önceden haber vermek koşuluyla yol şartlarına uygun bisikletler ayarlıyoruz.